Nowiny Gliwickie - Listy do redakcji

Szkoła inna niż wszystkie

Gliwicka szkoła baletowa prowadzona przez panią Marię Szewczenko jest wam doskonale znana, dlatego też żadnej nowości nie napiszę. Pragnę jedynie podzielić się ze wszystkimi sympatykami baletu swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z tym miejscem. Od dziecka uwielbiam tańczyć, moja koleżanka chodziła do gdańskiej szkoły baletowej, gdzie kiedyś mieszkałam. Pozwoliła mi założyć pointy. Pierwsze niezdarne kroki, ale bakcyla połknęłam. Baletnicą nigdy jednak nie zostałam, przede wszystkim z uwagi na stan zdrowia, natomiast doceniam katorżniczą pracę, jaką tancerki muszą wykonywać, byśmy później mogli oglądać wspaniałe spektakle baletowe.

Więcej…

 

Nowiny Gliwickie - 17 Maj 2006

Kulturalnie docenieni

Laureaci tegorocznych nagród prezydenta miasta w dziedzinie kultury oprócz dyplomów i serdecznych życzeń otrzymali symboliczną czerwoną różę.

(...) w kategorii upowszechniania kultury nagroda II stopnia powędrowała do Marii Buczkowskiej-Szewczenko, twórczyni szkoły baletowej, kształcącej od lat kolejne pokolenia tancerek baletowych (...)

 

Nowiny Gliwickie - 15 Luty 2006

Portrety „Nowin”

Maria Szewczenko

Szkołę, którą od lat prowadzi, nie sposób wyobrazić sobie bez Niej. Podobnie jak ul. Bytomską bez tej wyjątkowej szkoły. Jest tu praktycznie „od zawsze”. Tak przynajmniej twierdzi większość gliwiczan związanych z naszym miastem przynajmniej od 1970r., kiedy to Maria Szewczenko została dyrektorem Społecznego Ogniska Baletowego w Gliwicach. Przez tych trzydzieści sześć lat przez mury szkoły przewinęło się kilka tysięcy młodych tancerzy. Maria Szewczenko dochowała się kilkuset absolwentów. Swoją miłością do tańca potrafi zarazić zarówno tych najmłodszych -zaledwie kilkulatków, jak i młodzież, a nawet dorosłych. Pod Jej okiem baletu klasycznego uczyły się znane nam wszystkim aktorki, piosenkarki, modelki -Beata Rybotycka, Elżbieta Starostecka, Agata Buzek czy Katarzyna Jamróz.

Więcej…

 

Nowiny Gliwickie - 12 Kwiecień 2006

Utalentowane baletnice

Wśród 16 szkół baletowych, które 3 marca br. Wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Tańca Klasycznego „Pardubicka Arabeska”, znalazła się także jedna szkoła z Polski, a dokładnie -z Gliwic! Tancerki reprezentujące Prywatną Szkołę Baletową M.M. Szewczenko wywalczyły cenne trofea.

Joanna Domańska zajęła w swojej kategorii wiekowej (powyżej lat 18) II miejsce, prezentując wariację z baletu „Don Kichot”, do muzyki Leona Minkusa. Autorką układu choreograficznego była długoletnia primabalerina Opery Bytomskiej -Elżbieta Mickiewicz. Komisja konkursowa doceniła także piękny strój gliwickiej tancerki, za który otrzymała kolejny dyplom. Na tle ponad 160 uczestników konkursu znakomicie wypadła także Zuzanna Kasprzyk, która zakwalifikowała się do koncertu galowego „Pardubickiej Arabeski”. Zatańczyła wariację z baletu „Paquita”.

Więcej…

 

Nowiny Gliwickie - 6 Styczeń 2010

Rośnie już czwarte pokolenie…

Szkołę, którą prowadzi Maria Szewczenko, nie sposób sobie wyobrazić bez niej. Związała z nią całe swoje życie… Wrosła w nią tak, jak sam budynek wrósł w ulicę Bytomską. Najpierw jednak było Społeczne Ognisko Baletowe w Gliwicach. W 1970r., prawie czterdzieści lat temu, jego dyrektorką została właśnie ona. W ciągu tych kilkudziesięciu lat przez mury szkoły przewinęło się kilka tysięcy młodych tancerzy. Ona sama dochowała się kilkuset absolwentów. Swoją miłością do tańca potrafi zarazić każdego, bez względu na wiek i pewnie dlatego na zajęcia zapisują się tu zarówno kilkuletnie dzieci, jak i kilkudziesięcioletnie panie(...)

Pasją do tańca zaraziła również swoją córkę Małgorzatę i trzecie już pokolenie tańczących kobiet w tej rodzinie –wnuczki, bliźniaczki Magdę Loranty i Marię Łacisz. Cała trójka tańczyła praktycznie od zawsze, czyli od lat przedszkolnych. To było tak naturalne, jak dla innych dzieci zabawa w piaskownicy. Zgodnie przyznają –taniec to życie, a życie to taniec. Nie, nie zatraciły się w nim. Potrafiły pogodzić tę miłość z życiem osobistym. Tak jak nestorka rodu, każda z pań założyła rodzinę i na co dzień pięknie udowadniają, że jak tylko się chce, wszystko można ze sobą pogodzić. W końcu najstarsza z nich Maria Szewczenko, prowadząc szkołę, urodziła i wychowała dwójkę dzieci, Małgorzata –ucząc tańca, dochowała się trójki, a najmłodsze, choć jeszcze przed trzydziestką też są już mamami. Jedna ma trzech synów, a druga córeczkę i syna. Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, to od razu wyjaśniamy – tak, maleńka też już stoi przy drążku.

Więcej…

 

Dziennik Zachodni - 15 marca 2006

Finalistka na pointach

Dwie podopieczne Prywatnej Szkoły Baletowej prowadzonej przez Marię i Małgorzatę Szewczenko pokazały się z jak najlepszej strony podczas odbywającego się w czeskich Pardubicach międzynarodowego konkursu baletowego „Pardubicka Arabeska”. Joanna Domańska zajęła w swojej kategorii wiekowej (powyżej 16 lat) II miejsce prezentując wariacje z baletu „Don Kichot”(w oryginalnym układzie choreograficznym ) do muzyki Leona Minkusa.

Zwiewny zielony strój, w który ubrana była Joasia, spodobał się jurorom -dlatego gliwiczanka zdobyła kolejny dyplom, tym razem za najpiękniejszy kostium. Inna podopieczna ze szkoły pań Szewczenko, Zuzanna Kasprzyk, zakwalifikowała się natomiast do koncertu galowego „Pardubickiej Arabeski”. Zaprezentowała ona wariacje z baletu „Paquita”.

Więcej…