Dziennik Zachodni - 15 marca 2006

Finalistka na pointach

Dwie podopieczne Prywatnej Szkoły Baletowej prowadzonej przez Marię i Małgorzatę Szewczenko pokazały się z jak najlepszej strony podczas odbywającego się w czeskich Pardubicach międzynarodowego konkursu baletowego „Pardubicka Arabeska”. Joanna Domańska zajęła w swojej kategorii wiekowej (powyżej 16 lat) II miejsce prezentując wariacje z baletu „Don Kichot”(w oryginalnym układzie choreograficznym ) do muzyki Leona Minkusa.

Zwiewny zielony strój, w który ubrana była Joasia, spodobał się jurorom -dlatego gliwiczanka zdobyła kolejny dyplom, tym razem za najpiękniejszy kostium. Inna podopieczna ze szkoły pań Szewczenko, Zuzanna Kasprzyk, zakwalifikowała się natomiast do koncertu galowego „Pardubickiej Arabeski”. Zaprezentowała ona wariacje z baletu „Paquita”.

-Gdy przyjechaliśmy do Pardubic, mówiliśmy organizatorom, że znamy ich miasto jedynie z „Wielkiej Pardubickiej”. Oni odwdzięczyli się, że słyszeli o naszej szkole baletowej. To były miłe słowa, bym bardziej na miejscu, że nasze podopieczne zaszły tak wysoko -nie ukrywa dumy Maria Szewczenko. -Joanna Domańska na zdobywanie coraz to lepszych umiejętności poświęca bardzo wiele czasu, spędzając w szkole wiele czasu, spędzając w szkole wiele godzin. W swej szkole ma nawet indywidualny tok nauki. Tańca uczy się pod okiem Elżbiety Mickiewicz, długoletniej primabaleriny Opery Śląskiej w Bytomiu. To nie pierwszy jej sukces. W tym roku szkolnym zajęła bowiem III miejsce podczas odbywającego się w Bielsku- Białej międzynarodowego konkursu, gdzie zaprezentowała z kolei wariację z baletu „Don Kichot”.

Gliwicka szkoła pań Szewczenko była jedyną placówką z Polski prezentującą się na „Pardubickiej Arabesce”. Baletowe spotkanie zgromadziło ponad 160 uczestników z 16 szkół, w tym niemieckich, holenderskich, słowackich i czeskich. Teraz uczennice szkoły baletowej szykują się do wyjazdu do Niemiec, w planach mają również jak najlepsze zaprezentowanie się podczas dorocznego szkolnego pokazu.

Joanna Heler