Nowiny Gliwickie - 12 Kwiecień 2006

Utalentowane baletnice

Wśród 16 szkół baletowych, które 3 marca br. Wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Tańca Klasycznego „Pardubicka Arabeska”, znalazła się także jedna szkoła z Polski, a dokładnie -z Gliwic! Tancerki reprezentujące Prywatną Szkołę Baletową M.M. Szewczenko wywalczyły cenne trofea.

Joanna Domańska zajęła w swojej kategorii wiekowej (powyżej lat 18) II miejsce, prezentując wariację z baletu „Don Kichot”, do muzyki Leona Minkusa. Autorką układu choreograficznego była długoletnia primabalerina Opery Bytomskiej -Elżbieta Mickiewicz. Komisja konkursowa doceniła także piękny strój gliwickiej tancerki, za który otrzymała kolejny dyplom. Na tle ponad 160 uczestników konkursu znakomicie wypadła także Zuzanna Kasprzyk, która zakwalifikowała się do koncertu galowego „Pardubickiej Arabeski”. Zatańczyła wariację z baletu „Paquita”.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy sukces młodych tancerek. Joanna Domańska w br. Szkolnym zajęła III miejsce (kategoria -małe formy, grupa młodzieżowa) w I Międzynarodowych Jesiennych Spotkaniach Artystycznych „Talizman Sukcesu”, które pod koniec ub. Roku odbyły się w Bielsku-Białej. Zaprezentowała wtedy wariację wariację Diany z baletu „Esmeralda”. Wyróżniono ją także w kategorii taniec klasyczny za współczesny układ choreograficzny pt. „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość”.

W bieżącym roku Prywatna Szkoła M.M. Szewczenko święciła triumfy także w Bielsku-Białej, podczas II Zimowych Impresji Tanecznych, które odbyły się 18 lutego. Dyplomy zdobyły obie ww. zdolne tancerki, a także szkoła.

- Bardzo cieszą mnie sukcesy naszych podopiecznych, tym bardziej że w większości konkursów, w których bierzemy udział, konkurujemy z najlepszymi prywatnymi szkoła baletowymi w Europie -stwierdza Maria Szewczenko. -Tak było m.in. W czeskich Pardubicach, gdzie przyjechali młodzi tancerze ze Słowacji, Czech, Niemiec i Holandii. To dla nas zawsze ogromne przeżycie! Przy okazji zawieramy ciekawe znajomości, które procentują zaproszeniami na kolejne konkursy. Najbliższy międzynarodowy konkurs, w którym weźmiemy udział, odbędzie się już w kwietniu br. W Niemczech. Przygotowujemy się także do szkolnego pokazu, który od lat odbywa się na zakończenie danego roku szkolnego -w czerwcu.

Barbara Rozkrut